تقویم تاریخ

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی 23فوريه 2012

4 اسفند 1390 خورشیدی برابر با 30 ربيع الاول 1433 هجری و 23 فوريه 2012 میلادی


رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی

23 فوريه 2012


كشف سرزمين‏هاي "گينه جديد" و "تاسماني" در قاره اقيانوسيه (1644م)

تاسمانی در ۲۰۰ کم جنوب پاره شرقی قاره اقیانوسیه، جای گرفته است و تنگه بس این دو توده خشکی را از هم جدا می‌کند . مرکز آن شهر هوبارت است.


مرگ "آدام اولئاريوس" خاورشناس معروف آلماني (1671م)

آدام اولئاريوس، دانشمند و خاورشناس آلماني در 11 اوت 1603م در اين كشور به دنيا آمد. وي پس از تكميل تحصيلات مقدماتي، وارد دانشگاه لايپزيگ شد و الهيات، فلسفه، رياضيات و فيزيك را فراگرفت تا اين كه با درجه عالي فارغ التحصيل گرديد. اولئاريوس پس از آن به عنوان كتابدار و حسابدار دربارِ فرمان‏رواي وقت به خدمت پرداخت و دو سال بعد در 32 سالگي همراه با هيأت بازرگانيِ آلمان به ايران سفر نمود. او در طي اقامت دو ساله در ايران، بارها به دربار شاه سلطان صفي، پادشاه صفوي راه يافت. اولئاريوس در اين مدت به فراگيري زبان و ادبيات فارسي پرداخت و با مطالعه كتاب گلستان سعدي، نسخه‏اي از آن را به همراه خود برد و در سال 1654م آن را تحت عنوان گلستان ايران، به زبان آلماني ترجمه كرد. اين نخستين اثر ادبي بود كه از زبان فارسي به آلماني ترجمه مي‏شد و آن چنان مورد استقبال آلماني‏زبان‏ها قرار گرفت كه تا بيست بار تجديد چاپ گرديد. هم‏چنين استقبال مردم آلمان از ترجمه گلستان باعث شد تا اولئاريوس به ترجمه بوستان سعدي و داستان‏هاي لقمان حكيم هم مبادرت ورزد و آنها را با كمال استادي و مهارت ترجمه و منتشر نمايد. اولئاريوس در مدت زمان حضور در ايران، سفرنامه‏اي نگاشت و در آن به شرح آداب و رسوم ايرانيان پرداخت. به نظر وي مردم ايران بر اساس اعتقادات مذهبي، هم خود و لباس و هم مكان زندگيشان تميز است. ايرانيان مردمي باذوق، باهوش، فهميده، مهمان‏نواز، مؤدب و خوشرو هستند. بچه‏ها از كودكي در مكتب، خواندن و نوشتن را فرامي‏گيرند و بعضي جوان‏ها، فلسفه، هندسه، فيزيك، حقوق و طب مي‏آموزند. اولئاريوس در سفرنامه خود، نكات جالبي درباره زبان و فرهنگ ايرانيان در زمان شاهان صفوي نگاشته و در آن، تصاوير و نقشه‏هاي جالبي از شهرها، ابنيه، عمارت‏ها و اشخاص معروف را آورده است. آدام اولئاريوس سرانجام در 23 فوريه 1671م در 68 سالگي درگذشت.


آغاز حمله ارتش "ناپلئون بُناپارت" به سرزمين شام (1799م)

در پي تصرف مصر در ژوئيه 1798م توسط ناپلئون بُناپارت فرمانده ارتش فرانسه، وي حمله به سرزمين شام كه متشكل از سوريه، لبنان، اردن و فلسطين بود را آغاز كرد. تهاجم ناپلئون به مصر براي ضربه زدن به انگليس در مستعمرات اين كشور بود. اما دليل حمله ناپلئون به شام كه بخشي از قلمرو امپراتوري عثماني به شمار مي‏رفت، اعلان جنگ پادشاه عثماني به فرانسه بود. در اين حمله كه در 23 فوريه 1799م انجام شد، اگر چه ناپلئون درابتدا، پيروزي‏هايى به دست آورد، اما به دليل حمايت انگليس و روسيه از عثماني و هم‏چنين وخامت اوضاع در فرانسه، وي ناچار شد به كشورش بازگردد. از ديگر دلائل عقب‏نشيني فرانسه، عملكرد سلطان عثماني بود كه با آغاز دوره خلافت خود، دست به اصلاحات داخلي زده بود و به ويژه ضمن ساماندهي و تجهيز ارتش عثماني، با ساخت كشتي و اسلحه و به ويژه توپخانه، ارتشي مجهز فراهم آورده بود. هم‏چنين در زمان وي اولين دوره آموزش نظامي به سبك نوين نيز انجام شده بود. جنگ فرانسه و عثماني در شام، در نهايت با عقب‏نشيني و شكست ارتش فرانسه به پايان رسيد.


مرگ "جان كوينسي آدامْزْ" ششمين رئيس جمهور امريكا (1848م) (ر.ك: 11 ژوئيه)

وی فرزند جان آدامز دوم

مراسم تشییع صبح فردا از مسجد امام حسن عسکری
علی ‌ابوالحسنی (منذر) نویسنده و مورخ درگذشت

ین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است متولد ایالت ماساچوست . او به عنوان کاردار سفارت در سال‌های ۱۷۹۴ تا سال ۱۷۹۶ توسط جرج واشینگتن به هلند و در سال ۱۷۹۶ به پرتغال فرستاده شد. بعد پدرش در پی توصیه جرج واشینگتن او را در سال‌های ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۱ به پروس فرستاد . در زمان خدمت در خارج از کشور، با لویسا کترین جانسون آشنا شد و با او ازدواج کرد. بعد از مدتی آدامز به کوئینسی، محل زندگی اش برگشت. در سال ۱۸۰۲ در مجلس سنای ماساچوست انتخاب شد و به طور رسمی کارش را در زمینه سیاست آغاز کرد. او به عنوان فدرالیست، در سال ۱۸۰۳ در مجلس سنای آمریکا انتخاب شد . در سال ۱۸۰۸ از حزب فدرال جدا شد و به جمهوری خواه‌ها می‌پیوندد؛ و جایگاه خود را در مجلس ترک کرد.


برگزاري كنفرانس "لندن" با شركت كشورهاي اروپايي (1871م)

در 23 فوريه 1871م، كنفرانس لندن باشركت نمايندگان دولت‏هاي اروپايي در پايتخت انگليس تشكيل‏شد. اين كنفرانس به ابتكار انگليس برپا گرديد و علت اصلي تشكيل آن، بررسي مسئله پيروزي آلمان بر فرانسه و جلوگيري از قدرت روزافزون آن بود. در كنفرانس لندن، مهم‏ترين مسايل كشورهاي اروپايي و مستعمرات آنها در جهان، مورد بررسي قرار گرفت.


كشف فلز "آلومينيوم" توسط "مارتين هال" امريكايي(1886م)

در 23 فوريه 1886م پس از آزمايش‏هاي مستمر، فلز آلومينيوم توسط مارتين هال، كاشف و شيمي‏دانِ امريكايى كشف شد. آلومينيوم، فلزي سفيد و سبك است و به خوبي وَرق مي‏شود. اين فلز كه داراي استحكام زيادي بوده و در مقابل خوردگي مقاومت دارد، حرارت و برق را به خوبي هدايت مي‏كند و نسبت به آهن سبك‏تر است. آلومينيوم امروزه كاربردهاي متعددي درفعاليت‏هاي صنعتي و غير صنعتي دارد و در ساختن هواپيما، اتومبيل، ظروف آشپزخانه و... استعمال مي‏شود.


درگذشت "پل لويي كلودل" شاعر و سياست‏مدار فرانسوي (1955م)

پل لويى كلودل سياست‏مدار و نويسنده فرانسوي در 6 اوت 1868م در فرانسه متولد شد و در جواني تحصيلات مدرسه علوم سياسي را به پايان برد. وي در دبيرستان، تحت تاثير آموزش غيرمذهبي، ايمان خانوادگي خود را از دست داد اما در حدود بيست سالگي بر اثر تحولي روحي، نور ايمان بر دلِ كلودل راه يافت و قدرت مافوق الطبيعه بر او عرضه كرد. پس از آن، طي چهار سال، به كارآموزي مذهبي پرداخت تا جايى كه پايه‏هاي ايمان در وجودش قوت گرفت. كلودل در 22 سالگي به استخدام وزارت خارجه فرانسه درآمد و از آن پس در حدود چهل سال به طور مداوم در خارج از كشور به سر برد. كلودل در سال 1935م از كارهاي دولتي كناره‏گيري كرد و رسماً به كار نويسندگي و ادبيات پرداخت. زندگي در سه قاره امريكا، آسيا و اروپا از كلودل شاعري جهاني ساخت و او به موازات زندگي سياسي، از فرصت براي خلق آثار ادبي سود مي‏جست. وي طي همين سال‏ها به عضويت آكادمي علوم فرانسه برگزيده شد. كلودل تا آخر عمر حتي لحظه‏اي از كار نويسندگي غفلت نكرد و بيشتر آثارش را در همين دوران به رشته تحرير درآورد. سبك مورد نظر كلودل، سبكي تركيبي و پيوسته، فشرده، كوتاه و مختصر است. نمايش‏نامه‏هاي كلودل نثري موزون دارد. وي در باب شعر عقيده داشت كه تنها شاعر است كه كائنات را درك مي‏كند و آن را با انديشه انساني مرتبط مي‏سازد. كلودل شاعري مذهبي و معتقد بود و اعتقاد عميق او به مذهب كاتوليك در آثارش پديدار است. كلودل كسي است كه سلامت كامل جسمانيش در همه مزايا و لذت‏هاي زندگي تجلي مي‏كند و در عين حال، تشنه دست يافت به عالَم الهي است. شعر براي كلودل، قبل از هر چيز، معرفت است و او بر حسب عامل مافوق طبيعت و روح عرفان، به شعر خود قالب خاص مي‏بخشد كه بيشتر به صورت آيه است. آثار كلودل از قرن او جدا بود، چنانكه گويى وي در قرون گذشته به سر مي‏برده است. شيوه خاص شاعرانه، پايه بلند انديشه و اجتناب از هر چيز سهل و ساده و طرح مباحث كاتوليك، همه عللي بود كه عده زيادي از مردم به ويژه پيروان غيركاتوليك را از او دور مي‏كرد. كلودل درباره آثار خود گفته است: "من مطلقاً به ارزش ادبي آثارم وقعي نمي‏گذارم و هنگامي كه يكي از صاحب‏نظران اولين بار به وسيله نمايش‏نامه‏هاي من به سوي خدا كشيده شد و چنين استنباط كرد كه مذهب بر همه آثارم تسلط دارد، مرا به اين فكر انداخت كه پس من بيهوده چيزي ننوشته‏ام. در آثار ادبي كلودل، از همه رشته‏هاي ادبي مانند شعر، داستان، نمايش‏نامه و قطعات انتقادي، سياسي و اجتماعي مي‏توان يافت. هم‏چنين آثار وي الهام گرفته از عرفان و روحانيت مسيحي است. از آثار كلودل مي‏توان به هنر شاعري، تقسيم ظهر، نويد جبريل و مريم عذرا(س) اشاره كرد. پل كلودل سرانجام در 23 فوريه 1955م در 87 سالگي درگذشت.


روز ملي "گويان"

كشور جمهوري گويان داراي 214/969 كيلومتر مربع مساحت بر كرانه شمالي امريكاي جنوبي و در شرق ونزوئلا قرار گرفته است. جمعيت اين كشور بيش از 800 هزار نفر و از نژاد هند شرقي و سياه مي‏باشند. در گويان، دين مسيحي و هندو اكثريت دارد و زبان رسمي آن انگليسي مي‏باشد. پايتخت گويان، جورج تاوْنْ است. ليندن و نيوآمستردام شهرهاي مهم آن هستند. پيش‏بيني جمعيت گويان تا سال 2020م در حدود 856000 هزار نفر مي‏باشد. واحد پول اين كشور كوچك، دلار گويان است. به دنبال تغيير حكومت گويان از فرمانداري كل به جمهوري، روز 23 فوريه به عنوان روز ملي اين كشور ناميده شد. سواحل گويان در اواخر قرن پانزدهم ميلادي توسط كاشفان اسپانيايي كشف شد. در اوايل قرن هفدهم، استعمار انگلستان بر آن تسلط يافت و اين سلطه تا سال 1966م همچنان ادامه پيدا كرد تا اينكه در 26 ماه مه اين سال به استقلال دست يافت. حكومت اين كشور جمهوري چند حزبي با يك مجلس قانون‏گزاري است (ر.ك: 26 مه)


+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ساعت 11:57  توسط تلاشگر  |